Nesreča gobarja na Jelovici.
Iskalno reševalna intervencija.
Danes nekaj po 2. uri smo bili obveščeni o pogrešanem gobarju na območju Jelovice. Pogrešano osebo smo našli na zelo težko prehodnem terenu, na žalost ji nismo mogli več pomagati. Na klasičen način smo osebo transportirali do lažjega terena, kjer jo je prevzela pristojna služba. Svojcem izrekamo iskreno sožalje.
Predstavitev OŠ Gorenja Vas
Včeraj smo se mudili na Blegošu.
Otrokom planinskega društva OŠ Gorenja Vas smo predstavili naše delo in opremo, pogovorili pa smo se tudi kako ukrepati v primeru nesreče v hribih.
Skupna vaja Soriška planina
Danes smo znanje reševanja z žičnice utrdili skupaj s kolegi z društev GRS Bohinj, GRS Tolmin in GRS Ljubljana. Mudili smo se na Soriški planini, fokus je bil predvsem na reševanju s sedežev nad novim povečanim bazenom :)
Okrogla obletnica
Letošnji december je za GRS Škofja Loka nekoliko poseben, saj društvo 8. 12. 2023 praznuje svojo 45-letnico. Naša postaja je sicer med mlajšimi pod okriljem Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), saj je bila ustanovljena »šele« leta 1978. Kljub temu smo se dobro uveljavili tako na ravni GRZS kot tudi v lokalnem okolju. Nimamo največjega števila intervencij med članicami GRZS, niti najbolj stmih in visokih gora, niti neobvladljive množice planincev in pohodnikov na našem območju. Smo pa dobro usposobljeni ter imamo zelo veliko srce, voljo in željo pomagati vsem, ki potrebujejo našo pomoč. Ob taki obletnici se lahko pohvalimo, da smo že trikrat zapored zmagali v tekmovanju iz prve pomoči, ki ga organizira GRZS, ter da se trudimo biti najbolj prijazna GRS postaja v Sloveniji.
Vabimo vas, da greste skupaj z nami na kratek video sprehod skozi našo zgodovino.Tisti, ki pa imate morda minuto ali dve časa, pa si lahko spodaj še preberete, kako delujemo in kako razmišljamo gorski reševalci.
_________________________________
Društvo Gorske reševalne službe Škofja Loka (GRS Škofja Loka) je prostovoljna in humanitarna organizacija, ki deluje na osnovi nepridobitnosti in prostovoljnosti ter opravlja dejavnost reševanja in iskanja oseb v gorah, hribovitem svetu in na drugem težko dostopnem terenu. Območje GRS Škofja Loka je precej obsežno in zelo razčlenjeno ter zajema celotno Škofjeloško hribovje, precejšen del Polhograjskega hribovja, na območju Ratitovca in Jelovice pa se dotakne tudi Julijskih Alp. Škofjeloški gorski reševalci pokrivamo območje občin Gorenja vas – Poljane, Škofja Loka, Železniki in Žiri, ki obsega 512 kvadratnih kilometrov, več kot 180 naselij ter približno 45.000 prebivalcev.
Značaj terena na območju GRS Škofja Loka sicer ni takšen, da bi bilo na njem veliko klasičnih gorskih nesreč. Prednjačijo nesreče, ki so značilne za sredogorje in predalpska hribovja, medtem ko so plezalsko-alpinistične nesreče možne predvsem v stenah Ratitovca, smučarske pa tudi na pobočjih Blegoša in Porezna. Kljub temu društvu ne manjka zahtevnih intervencij, saj velikokrat posredujemo pri težkih gozdarskih in drugih delovnih nesrečah na težko dostopnih območjih, poleg tega so pogoste tudi hude nesreče pri izvajanju drugih rekreativnih dejavnosti (npr. planinstvo, pohodništvo, turno smučanje, lov, gobarjenje, gorsko kolesarjenje). Presenetljivo veliko teh nesreč se zaradi hudih poškodb ponesrečencev konča s smrtjo. Za nesreče na tem območju je značilno tudi to, da je zaradi zaraščenosti in drugih karakteristik terena posredovanje helikopterja velikokrat oteženo ali pa celo ni mogoče. O nepredvidljivosti terena priča tudi dejstvo, da smo škofjeloški gorski reševalci v letu 2022 v dolino prenesli kar šest pokojnikov, kar je največ izmed vseh postaj v okviru Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS),
Narava naših posredovanj in odnos reševalcev - prostovoljcev sta takšna, da smo pripravljeni ob vsaki uri in vsakem vremenu odhiteti na pomoč, pri čemer je naše glavno vodilo želja, da bi čim prej in čim bolj kvalitetno pomagali ponesrečenemu oz. drugi osebi, ki potrebuje našo pomoč. Pri tem se ne oziramo na to ali našo pomoč potrebujejo ravno med praznovanjem rojstnega dne, na božični večer ali pa med počitkom po nedeljskem kosilu.
Zavedamo se, da nismo popolni ter da včasih delamo tudi napake. Kljub temu se vsi po najboljših močeh trudimo, da v naši sredini vzdržujemo čim večjo stopnjo kohezivnosti, sodelovanja in prijateljstva. Poskušamo, da je med nami čim manj razprtij in slabe volje. Zakaj to počnemo? Zato, ker nam ni vseeno za GRS. Ni nam vseeno za našo domačo postajo, ni nam vseeno niti za vse ostale postaje v okviru zveze. Zavedamo se, da je vsak izmed nas edinstven košček mozaika, ki sestavlja razpoznavno in učinkovito celoto. Vsak posameznik, s svojimi prednostmi in slabostmi. Poskušamo gledati s pozitivne stvari. Gledamo, kaj je kdo naredil in ne, česa kdo ni naredil. Pri članih se trudimo iskati znanje, ne neznanja. Poskušamo doseči, da so inštruktorji pripravnikovi prijatelji in zaupniki ter ne osebe, pred katerimi bi se jim morale tresti roke na izpitu iz vrvne tehnike.
Vemo, da se lahko drug od drugega kaj naučimo ter na ta način razširimo svoje znanje in obzorja, tako reševalska kot tudi življenjska. Trudimo se spoštovati drug drugega ter drug drugemu zaupati. Na intervencijah vsi vemo, da smo tam zato, ker bi radi pomagali ponesrečenim v naših hribih, gozdovih in grapah. Ker smo vsi sotrpini, ko gremo na akcijo. Ko si nadenemo težke nahrbtnike in drug drugemu pomagamo nositi težka nosila. Vsi smo romantične duše, ko sopihamo v hrib z reševalno opremo, da nas bolijo noge in se srce in pljuča niti nimata časa dogovoriti, kaj bo prej odpovedalo. Vendar nato duša in srce kar zapojeta in poletita, ko se ti nad meglo odpre čudovit pogled na te naše griče, hribe, gozdove, na ta naš raj pod Blegošem, Ratitovcem in Poreznom.
Vsi smo veseli, če koga srečno spravimo v dolino. Ker se nas lepe zgodbe dotaknejo. In ker skupaj ali pa vsak na skrivaj stiskamo cmok v grlu in potočimo kakšno solzo, ko na akciji ponesrečencu ni več pomoči. Zaradi vsega tega se trudimo, da smo kolegi in prijatelji. Ker nas druži to, da radi pomagamo, ker to delamo s srcem. Pomembnost člana na postaji merimo s številom lepih trenutkov, ki jih je preživel z drugimi člani postaje. S številom lepih zgodb, ki jih je pomagal napisati med reševanji, dežurstvi in drugimi aktivnostmi.
Naša največja nagrada oz. neke vrste simbolično plačilo za naše delo je uspešno izpeljano reševanje. Zadovoljstvo, da smo nekomu pomagali v težkih trenutkih. Še bolj smo veseli, če to naše delo pohvalijo še udeleženci sami oziroma njihovi najbližji. Posebne vrste priznanje je tudi, ko od ustanovnih članov izveš, da še vedno z veseljem spremljajo delo na postaji. Delo svojih naslednikov, ki po njihovih besedah uspešno krmilijo in vodijo zastavljeno poslanstvo gorskega reševanja na Škofjeloškem.
V resnici pa sami pri sebi najbolje vemo, kdaj smo akcijo dobro izpeljali in kdaj smo naredili vse za dobro oskrbo ponesrečenca ter kdaj bi se kaj dalo narediti tudi bolje. In da, še nekaj je neizpodbitno res. Po naporni akciji imata tudi tisto pivo ali kokakola, ki ju spijemo sede, na robniku pred postajo, čisto drugačen okus, vrednost in pomen. Ker v določenih primerih in trenutkih tudi pivo in kokakola nista samo pijača. In takrat si lahko rečemo, pa niti ni treba na glas, ker vsi globoko v sebi čutimo enako: “Ekipa..., fantje..., punce.... Tole smo dobro naredili!”
Pri našem poslanstvu smo se do sedaj, najverjetneje nevede, držali izreka neznanega modreca, ki je nekoč dejal: “Nihče ni tako reven, da ne more pokloniti nekaj lepih besed, dobrega dela ali nasmeha. In nihče ni tako bogat, da tega ne bi potreboval.” Ob pogledu na sedanje članstvo ter pozitivno energijo, ki je prisotna na sestankih, reševanjih ter ostalih aktivnostih naše postaje, ni nobene bojazni, da tega našega poslanstva ne bi uspešno uresničevali tudi v prihodnje.
Vaja Soriška planina
Včeraj smo uživali v prekrasnem zimskem ambientu na Soriški planini.
Opravili smo redno letno vajo reševanja s sedežnice, s poudarkom na reševanju s sedežev nad bazenom, saj je od letošnjega leta le-ta veliko večji. Reševanje z uporaba splava se je izkazalo za zelo hitro in učinkovito.
Pester konec tedna
Danes smo se mudili na več lokacijah.
Nekaj članov je predstavljalo naše delo in pa temeljne postopke oživljanja na tržnici v Škofji Loki.
Učencem OŠ Cvetka Golarja smo v okviru delovne sobote predstavili naše delo, opremo in vozila.
Odzvali smo se tudi na vabilo GRS Kranj, s katerimi smo skupaj opravili vajo reševanja iz gondole.
Evakuacija šole v Selcih
Danes smo skupaj z gasilci PGD Selca izvedli vajo evakuacije šole v Selcih.
S pomočjo žičnice smo otroke evakuirali skozi okno, nato pa smo jim še razkazali našo opremo in vozila :)
Predstavitev intervencijskih služb
Včeraj smo sodelovali na predstavitvi intervencijskih služb v Železnikih, katero je organiziral Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Železniki. Udeleženci so si lahko ogledali našo opremo in pa vozilo, najpogumnejše pa smo tudi namestili v helikoptersko reševalno vrečo. :)
Sodeloval je tudi naš pripravnik in sicer pri predstavitvi nujne medicinske pomoči.
Ponovno posredovanje na Ratitovcu
Za nami je pestra nedelja.
Nekaj po 12. uri se je med sestopom z Ratitovca poškodoval planinec, šlo je za poškodbo glave. Na kraju smo mu nudili prvo pomoč, za prevoz v nadaljnjo oskrbo v UKC Ljubljana pa je poskrbela dežurna ekipa GRS z Brnika.
Niti v bazo se še nismo vrnili, ko se je ponovno oglasil pozivnik. Na območju Križne Gore je pomoč potreboval obnemogel planinec. Prepeljali smo ga do reševalcev NMP Škofja Loka, kateri so mu nudili nadaljnjo oskrbo.
Delovna nesreča Jelovica
Včeraj smo posredovali na Jelovici, kjer se je pri delu v gozdu poškodovala oseba.
Skupaj z ekipo GRS z Brnika smo osebo oživljali, vendar žal neuspešno.
Preminulega je v dolino prepeljala helikopterska ekipa, kjer so ga prevzele pristojne službe.
Svojcem izrekamo iskreno sožalje.
Dobrodelna dražba :)
So zgodbe. In so zelo lepe in pozitivne zgodbe. Takšne, ki jih je vredno zapisati. Da se jih lahko prebere in se jih vsaj za nekaj časa ohrani v spominu, preden jih prekrijeta digitalni prah na družbenih omrežjih ter naglica vsakdanjega življenja.
Včeraj smo imeli edinstveno priložnost, da smo na rednem tedenskem sestanku lahko gostili organizatorja dobrodelne dražbe Boruta Podgorška z njegovimi prijatelji ter zmagovalca oz. najvišjega ponudnika na dražbi Andreja Mačka. Slovenski letalski portal se je namreč z organizacijo dražbe pridružil vrsti dobrodelnih akcij, s katerimi so želeli pomagati ob avgustovskih poplavah. Borut Podgoršek in Marko Malec sta se odločila, da izvedeta dražbo njunih knjig o letalstvu. Zmagovalec dobrodelne dražbe je tako prejel komplet štirih knjig, ki je shranjen v prav posebnem lesenem zaboju. Les, iz katerega je izdelan zaboj, so bila namreč nekoč vrata, ki jih je naplavila reka Sora. Na ta način so se na simboličen način povezale knjige, poplave in dobrodelnost. Celoten izkupiček dražbe je bil namenjen za nakup nujne opreme, ki jo naše društvo potrebuje pri izvajanju svojih aktivnosti.
Bil je lep in čustven večer, tak, ki se ga bomo radi spominjali. Pri tem ni bila najbolj bistvena višina finančnih sredstev, ki jih je naše društvo prejelo od izkupička dobrodelne dražbe. Veliko več se je dogajalo na drugi, nematerialni ravni. Zadovoljstvo udeležencev dražbe, da so lahko nekomu pomagali. Zadoščenje in prijeten občutek pri gorskih reševalcih, da nas niso pozabili ter da ljudje opazijo ter cenijo naš prispevek v sistemu zaščite in reševanja. Večja povezanost med ljudmi, ko lahko vsak po svojih močeh pripomore k boljšim odnosom ter prispeva k še bolj učinkovitemu delovanju lokalne skupnosti. Denarja ni nikoli dovolj, pravijo nekateri. Ampak včasih je prav, da je v drugem planu. Da v prvo vrsto stopijo vrednote, ki so bistveno bolj pomembne, a jih je današnjem svetu vedno težje najti. Prijateljstvo, solidarnost, dobrodelnost, zaupanje. Take vrednote, ki sestavljajo in pišejo lepe zgodbe.
Prepričani smo, da smo včeraj vsi imeli lep večer, tako organizatorji in udeleženci dražbe kot tudi gorski reševalci. In v takih trenutkih ne veš, kdo je komu več dal. V teh trenutkih se zavedamo, da prava vrednost ni le v denarju, temveč v solidarnosti in človečnosti, ki nas povezujejo. Hvala vsem, ki ste bili del te čudovite zgodbe.
Julian Alps Trail Run 2023
Kot že nekaj let zapored je bila ponovno organizirana gorsko - tekaška prireditev Julian Alps Trail Run, letos tudi v izvedbi s 170 km dolgo progo, katera poteka tudi po našem področju. Dežurali smo na Ratitovcu od petka zvečer do sobote zjutraj. Tek na našem področju je minil brez posebnosti.
Intervencija Ratitovec
Še eno v vrsti posredovanj v tem tednu. včeraj si je planinec malo pod vrhom Ratitovca poškodoval nogo. S pomočjo helikopterske dežurne ekipe z Brnika smo ga oskrbeli, v nadaljnjo oskrbo je bil prepeljan s helikopterjem Slovenske policije.
Poplave 2023 …
Tudi danes smo bili aktivni na širši okolici Škofje Loke
Na pomoč so nam prišli tudi člani GRS Kranj in pa GRS Tolmin. Skupaj z gasilsko enoto Škofja Loka. ostalimi gasilci, člani civilne zaščite in pripadniki slovenske vojske smo prizadetim občanom dostavljali agregate, gorivo, vodo in pa hrano. V pomoč so nam bila tudi vojaška vozila in pa helikopterska posadka slovenske vojske, s pomočjo katere smo na varno evakuirali 4 otroke in njihovo mati.
Poplave 2023
Za nami sta 2 naporna in pestra dneva. Včeraj smo posredovali pri helikopterski evakuaciji prebivalcev Škofje Loke in pri reševanju občanke v Poljanah, katero je zasul zemeljski plaz.
Danes smo posredovali v Bodoveljski grapi, prebili smo se do vseh od sveta odrezanih prebivalcev in evakuirali nekaj otrok.
Tek na Ratitovec
Danes smo dežurali na teku na Ratitovec. Kljub ne najboljšemu vremenu je tek minil brez posebnosti.
Dan reševalcev 2023
Danes smo se udeležili dneva reševalcev, ki je letos potekal v Logarski dolini v organizaciji GRS Celje.
V sklopu prireditve je potekalo tudi tekmovanje iz prve pomoči za gorske reševalce. Naša ekipa je dosegla odlično prvo mesto, čestitamo.
Planinski izlet za družine, PD Škofja Loka
Danes je planinsko društvo Škofja Loka organiziralo planinski izlet za družine, ki se je zaključil na kmetiji pri Okršlan.
Zaključek smo s spustom po tirolski žičnici za otroke popestrili tudi mi :)
Redna letna vaja
Danes smo opravili redno letno vajo.
Tokrat smo se odpravili v Kamnitnik, kjer smo na štirih deloviščih obnovili znanje manevrov reševanja v letnih razmerah.
Sledila je analiza in zaslužena pica :)